Jdi na obsah Jdi na menu
 


Break - Dance je akrobatický hip hopový tanec, který má svoje počátky v 70. letech. Jeho vývoj však vůbec není jednoduchý, protože je ovlivňován velkým množstvím tanečních směrů a proudů.

Historie a vývoj

Break - Dance je akrobatický hip hopový tanec, který má svoje počátky v 70. letech. Jeho vývoj však vůbec není jednoduchý, protože je ovlivňován velkým množstvím tanečních směrů a proudů.

 

Jeho první podobu tančili mladí lidé na ulicích New Yorku a Los Angeles. Uprock byl vůbec první formou tance break – dance. Nesl znaky bojového umění. Z tohoto důvodu působil hodně agresivně. Správně provedený uprock připomíná spíše bojové umění kung -fu. S postupem doby se při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění. Vzniká nový směr zvaný popping, který okamžitě získává velkou popularitu u mládeže a stává se diskotékovým hitem. Mezi další směry, které break – dance ovlivnily můžeme zařadit třeba freestyle (freestyle dance), který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Zcela novým směrem, kterým se skupina tanců break - dance rozšířila je footwork. Při tomto tanci tanečníci používají ruce k podepření těla. Tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, které posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.

 

Dnes jsou základními prvky break – dance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. tanečníci v parkuZvláště uprock byl a je dodnes velmi oblíbený pro svůj původ v bojových uměních. Významným znakem tohoto tance dnešní doby je power moves (točivé pohyby). Jedná se o vysoce fyzicky namáhavé taneční kreace, které se spíš blíží gymnastice, je ale velmi efektní, a proto oblíbený. Také footworky jsou dnes již daleko propracovanější a rychlejší než dříve a velmi oblíbené jsou freeze. V současnosti se začínají využívat prvky z brazilské bojové techniky zvané Capoeira a to především právě freeze a některé velmi efektní akrobatické skoky.


taneční pár

Break – Dance. To, co jste považovali za nemožné, je u tohoto tance naprosto běžné. Pokochejte se pohledem na taneční kousky, které b-boys s chutí předvádějí na tanečních parketech po celém světě.

 

 

 

Základní techniky

Footwork

Tanečník využívá svoje ruce k přenesení váhy celého těla. Nohy dostávají prostor pro pohyb. Každý tanečník má svůj styl footworků a kdo má rychlejší a technicky náročnější footwork, ten je lepší. Základním krokem této techniky je sixstep.

Freez

Nejedná se o nic jiného než o zmrznutí. Znamená to chvilkové zastavení v krkolomné poloze. Freez se provádí zpravidla na rukách nebo na hlavě. Je opravdu mnoho způsobů. V poslední době se zajímavé freeze přejímají z Capoeiry.

Lockin´

Technika, která nepochybně patří k breakingu. Je to technika na nohách využívající rychlé kulaté pohyby zakončené stop timem, poppingem nebo pózou. Je to velmi zábavná technika s velikým prostorem pro improvizaci.

Power moves

Nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby. Tyto prvky vycházejí většinou z gymnastiky a proto jsou velice fyzicky a technicky náročné.

Toprock

Základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl, kterým ohromuje svoje diváky. Dá se proložit třeba Lockinem.

Uprock

Krok používaný při náznaku souboje. Dobře provedený uprock vypadá jako skutečná akční scéna vystřižená z filmu o kung - fu. Musíme podotknout, že tanečníci se však navzájem nedostanou do přímého kontaktu.